Szukaj:Słowo(a): Biuro Turystyki i Edukacji Turystyczne
Oj, dawno chyba z agroturystyki nie korzystał
A jak myślicie - czy do promocji Polski i regionów nadają się ścieżki edukacyjne Lasów?


Ano korzystal, i to niedawno, rok temu, tuz po cyklonie, ktory w siepniu spustoszyl lasy m.in. n-ctw. Przedborz i Sobibor. Aby zrobic material do Ech, musialem zamowic kwatere. Byl to pokoj po siostrze, ktora sie przeprowadzila do Lublina, kuchnia wspolna ze wszstkimi, lazienka wspolna z dziecmi gospodarzy.
Zgoda, agroturystyka sluzy dorobieniu, a nie zarabianiu, ale aby dorobic, tez trzeba zainwestowac. Moze ktos poleci na takie warunki, w jakich ja bylem, ale wiekszosc turystow niekoniecznie.
A sciezki edukacyjne - jak najbardziej! To wspaniala promocja i atrakcja turystyczna. Ale pokazcie mi strone internetowa ktorejs RDLP, gdzie takowe sa reklamowane. Nie przecze, ze jest ich troche, ale na pewno nie podane tak, jak byc powinny. No i poza tym czy o tych sciezkach wie ktos w biurach informacji turystycznej? Smiem watpic.
W Dreźnie, jak w wiekszości atrakcyjnych miast europejskich możliwe jest nabycie Dresden-City-Karte za 21 euro od osoby lub rodzinny 42 euro ( osoba dorosła + dziecko do 14 lat) uprawniającej do bezpłatnego korzystania z tramwajów, autobusów, kolejek miejskich, przejazdu na lotnisko.. Jednak głównie uprawnia do wejść do wszystkich muzeów i wystaw miasta Drezno. Jest ona dostępna we wszystkich biurach informacji turystycznej, jak również w polecanych przez nas hotelach jak również hostelach. Na wszelkie pytania, zawsze chętnie odpowiemy.

Jakub Wojciechowski
_________________________________________________

Firma 'SAKSONIA’ Drezno
Branża: Turystyka, Biznes, Edukacja
Gerokstr.11/0202
01307 Dresden

Mobil: +49 176 201 932 53
Fon: +49 351 8618-376
Fax: +49 1212 4836 5923
jakub.wojciechowski@saksonia.pl
www.saksonia.pl
Odwiedź naszą stronę i dowiedz się jaka jest prawdziwa Saksonia!
Numer podatkowy.: 201 / 288 / 03336
Ust-IdNr.: DE257442729
_________________________________________________
WIADOMOŚCI TURYSTYCZNE - Eurosystem - Pobierz za darmo!

Wiadomości Turystyczne jedyny w kraju dwutygodnik informacyjny dla branży turystycznej omawiający zagadnienia najważniejsze dla biur podróży, agencji turystycznych, menedżerów turystyki w regionach, studentów, pilotów i gestorów bazy noclegowej. Dostarczamy rzetelnych informacji, aktualnej, niezbędnej w codziennej pracy wiedzy. Publikujemy kompletne i wnikliwe analizy, komentarze do aktów prawnych. Przekazujemy Państwu aktualności z zakresu edukacji turystycznej, transportu, prawa, finansów i marketingu turystyki. Kompetentny i dynamiczny zespół specjalnie dla branży turystycznej przygotowuje szczegółowe prezentacje i rankingi z zakresu turystyki. Raporty oparte na badaniach i naukowych analizach ( Rynek biur podrózy 2006 , Rynek lotniczy i porty lotnicze 2006, Rynek usług hotelarskich 2006 , Raport – turystyka biznesowa 2006 ) dostępne są dla prenumeratorów gratis.

Data wydania: 16.08.2006
Wydawca: Eurosystem
ISSN: 1641245S


Po przeczytaniu informacji na temat twórczyczych działań nauczycieli postanowiłem wysłać do Biura Programu swoje materiały. Informuję, że w nadchodzącym tygodniu otrzymacie Państwo płytę CD z przykładami działań, które podejmuję od lat w swojej placówce. Tytuł całości określiłem jako "Wokół turystyki i krajoznawstwa". Wysłany materiał obejmuje następujące przykłady:
- Międzyklasowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy,
- I Szkolny Dzień Turystyki pod hasłem "Krajoznawca - Polski znawca",
- II Szkolny Dzień Turystyki pod hasłem "Rusz się, bo zardzewiejesz",
- Rajd Turystyczny "Poznajemy Gminę Witkoweo",
- Piesze rajdy turystyczne po gminie Niechanowo,
- Olimpiada Turystyczno-Krajoznawcza,
- "fotokroniki", czyli zdjęcia z odbytych imprez.
Pragnę nadmienić, że to ja jestem autorem pomysłów, wszystkich zadań oraz osobą odpowiedzialną za ich organizację. Być może Kapituła uzna otrzymane materiały za godne rozpropagowania i zaliczy je do Twórczych Działań Edukacyjnych Nauczycieli.

Drogi kolego,

Systuacja jest wyjątkowa, a ty chcesz być złośliwy. Jest ładna pogoda, to
pójdź na spacer i się nie denerwuj, albo nam pomóż.
Przemądrzałym być łatwo.

| Wiem, że to nie grupa turystyka, sorry, ale jakoś musimy zdobyc
informacje

Drogi kolego,
Warto wykazac sie czasem wieksza dociekliwoscia.Właśnie się wykazuję, bo w poniedziałek musimy podjąć decyzję.

I przede wszystkim wystarczylo zapytac raz.
Grup o tematyce turystycznej jest w usenecie ponad 60.
Grup dotyczacych cypru jest 4:I wszystkie te grupy związane są z polską turystyką?

alt.culture.cyprus
alt.culture.turkish.cyprus
alt.news.cyprus
free.uk.holidays-cyprusDzięki.

Oczywiscie nie sa to polskojezyczne grupy
pl.rec.travel to polska grupa dyskusyjna wyjatkowo odpowiednia do tego
typu
zapytan.Są nawet dwie polskie grupy. Ile osób je odwiedza? Pewnie wszystkie były na
Cyprze, w miejscu do którego chcę się wybrać.

Warto czasem, pogrzebac w Internecie na Usenecie aby nie uchodzic za
lamera.
I warto tez czytac FAQ'i grup dyskusyjnych.Dzięki za oświecenie.
Szukam konkretnych osób, które były na Cyprze w konkretnym hotelu z
konkretnego biura podróży z Warszawy. Wystarczy?!
Takich osób jest w Polsce ok. 100 i statystycznie jest pewna szansa, że
przynajmniej jedna interesuje się ineternetem.
Mogę oczywiście zatrudnic Rutkowskiego, to wtedy mi znajdzie przynajmniej
jedną osobę.

Odpowiedni dla p.r.w. znajduje sie na stronach www.prw.waw.pl

Potraktujcie moj post edukacyjni -:)To było bardzo edukacyjne.

Pozdrawiam,

Arek i Ania

Jestem właśnie jedną z chyba wielu "zniszczonych" niezbyt przemyślanymi decyzjami w tej branży.
W moim "Klubie" była powolna agonia po wprowadzeniu tych "ciekawych" przepisów i stało się.
Brakło siły na walkę nie tylko z przepisami ale i z "nadzorem" a w ostatnim czasie z "konkurencją" biur turystycznych.
Dziś turystyka dziecięca czy młodzieżowa już właściwie nie istnieje!
Moze czasem jedna wycieczka w roku - programowa bo coś ...trzeba.
Nie stać ludzi na kosztowne wyjazdy jakimi są wycieczki a prowadzić "społecznie" przodownikowi turystyki nie wolno.
No ale prawda...społeczne działania były dobre kiedyś-dzisiaj wyszły z mody,tylko kto to najbardziej odczuwa??

Całe nasze społeczeństow odczuwa skutki braku elementarnej edukacji turystycznej już na poziomie szkolnym. Nic dziwnego, skoro nasze władze państwowe ustanowiły przepisy, które znacznie ograniczyły czy wprost uniemożliwyły społeczną działalność kadry stowarzyszeń programowo zajmujących się turystyką i krajoznawstwem wśród dzieci i młodziezy. Gdyby te wszystkie przepisy przestrzegać w pełni, byłaby to katastrofa. Ale i tak dzięki nim zniszczono resztki szkolnych klubów sportowych, szkolnych klubów PTTK i zachwiano podstawami działania wielu organizacji, firm i prywatnych osób. Młodzi ludzie uczą na własnych błędach i są ofiarami największej ilości wypadków w górach. Cała reszta naszego społeczeństwa to w większosci pseudoturyści, których nie miał kto już w szkole nauczyć zasad uprawiania turystyki, bo nasi nieodpowiedzialni ustawodawcy turystykę w naszym kraju ukierunkowali wyłącznie na komercję.

Niestety ta narzucona przez przepisy komercja jednocześnie niczego nie nauczyła oprócz wygodnictwa, a odebrała możliwość działania nauczycielom, m.in. posiadającym uprawnienia społecznej kady PTTK do organizowania turystyki i wypoczynku w górach. Na szkołach wymuszono korzystanie z biur turystycznych i zawodowej obsługi przewodnickiej. Jak co się stanie to odpowiada biuro turystyczne - zero własnej odpowiedzialności. Tak więc nauczyliśmy się już braku odpowiedzialności, a teraz musimy się uczyć turystyki od podstaw, i to często na tragicznych błędach. No i dzięki temu z Czechami czy Słowakami w kulturze fizycznej nie mamy się co równać. Ale tam edukację turystyczną zaczyna się już w szkole, prężnie działają organizacje turystyczno - sportowe, których nie blokują żadne przepisy, a przeciwnie - są uznawane i wspierane przez państwo, i nie czeka się aż ludzie sami się nauczą.
To już kolejne wyróżnienie dla Brzegu. Najlepszy pomysł na produkt turystyczny w województwie opolskim ma grupa partnerska „Fajny Brzeg i ...”– tak orzekła kapituła konkursu „Turystyka – wspólna sprawa”.
Obok 28 innych podmiotów, członkiem grupy jest także Gmina Miasto Brzeg. Ogólnopolski konkurs wyłonił laureatów w 16 województwach, a zorganizowany został w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kapituła oceniała pomysły na produkty turystyczne powołane do życia przez regionalne grupy partnerskie, działające w ramach projektu. O zwycięstwie grupy „Fajny Brzeg i ...” zadecydowały oferowane przez nią atrakcje turystyczne związane z bogatym dziedzictwem kulturowym Ziemi Brzeskiej: Muzeum Piastów Śląskich, renesansowy Ratusz Miejski, czy „Szlak Polichromii Brzeskich”. Dodatkowymi atrakcjami są ścieżki edukacji ekologicznej w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, spływy kajakowe, trasy rowerowe oraz liczne imprezy kulturalne organizowane przez członków grupy partnerskiej. Wycieczki po Ziemi Brzeskiej urozmaica kuchnia kresowa, serwowana zarówno przez renomowane miejskie restauracje, jak również przysmaki oferowane przez członków stowarzyszeń z terenów wiejskich. Warto przypomnieć, że grupa „Fajny Brzeg i…” jest jedną z 17, jakie powstały na Opolszczyźnie.
Wszyscy laureaci konkursu „Turystyka – wspólna sprawa” zaprezentują się na największym stoisku podczas tegorocznej edycji targów Tour Salon w dniach 24-27 października w Poznaniu.
Grupa „Fajny Brzeg i…” otrzyma również kwotę 8 540 zł na dofinansowanie folderu i strony internetowej promującej produkt. Wniosek do konkursu na promocję produktu turystycznego przygotowało Biuro Inicjatyw Gospodarczych i Promocji Urzędu Miasta Brzeg.
Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Brzeg

Informacja przygotowana przez: Biuro Inicjatyw Gospodarczych i Promocji UM Brzeg

Turystyka
Pieniądze z Unii również na turystykę

Świętokrzyski szlak architektury drewnianej, program rozwoju turystyki aktywnej i kulturowej oraz Kampania Promocyjna Województwa Świętokrzyskiego to trzy najwazniejsze zadania, realizowane w roku bieżącym przez Regionalną Organizację Turystyczną, które mają wypromować nasz region i zachęcić turystów z całego świata do wybrania ziemi świętokrzyskiej jako atrakcyjnego miejsca aktywnego i ciekawego wypoczynku.
Konferencja zgromadziła członków Regionalnej Organizacji Turystycznej, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, biur podróży i lokalnych organizacji turystycznych. Tematem prezentacji były trzy duże projekty, związane z promocją województwa świętokrzyskiego, realizowane w 2008 roku. Pierwszym z nich jest Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej, w ramach którego oznakowano tablicami informacyjnymi ponad 40 zabytków na terenie całego województwa. Podobne szlaki znajdują się również na Śląsku i w województwach: podkarpackim i małopolskim. Drugi z realizowanych projektów zakłada wypromowanie markowych produktów turystycznych, które wyróżniają się na mapie turystycznej Polski. Wśród 24 zgłoszonych produktów znalazły się te, które już funkcjonują, między innymi Bałtów - kraina dinozaurów, Pałac w Kurozwękach czy Dymarki, a także takie, które posiadają duży potencjał rozwoju, jak: Osada Średniowieczna pod Świętym Kzyżem i Europejskie Centrum Bajki. Produkty są integralną częścią kampanii promocyjnej województwa świętokrzyskiego, która skupia się ne kształtowaniu wizerunku tych turystycznych hitów. - To ważne, że skupiamy się już nie tylko na walorach naszego województwa, ale na konkretnych produktach turystycznych. Dobrze byłoby, gdyby znalazły się one w ofertach biur podróży - powiedział Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

źródło: wrota świętokrzyskie
Giełda biur podróży, Roztocze i Podkarpacie w Kielcach

Możliwość poznania nowych miejsc – i okazyjnego wykupienia wycieczki lub wczasów w najurokliwszych zakątkach kraju: zbliżają się VI Targi Voyager.

Kieleckie Targi Voyager są na dobrej drodze, żeby stać się wkrótce gratką dla obieżyświatów: szybko zwiększają swoją ofertę i dają szansę na promocję już nie tylko uroków świętokrzyskiego, ale przybliżają nam turystyczne perełki całego kraju. Tegoroczna, szósta edycja Targów będzie miała zmienioną formułę: do tej pory miały charakter lokalny – prezentowały się na nich gminy i powiaty regionu świętokrzyskiego – w tym roku zaproszono regiony z całej Polski – na początek zgłosiło się sześć: „Będą to m.in. dolnośląskie, podlaskie, łódzkie, podkarpacie, Zamość i Roztocze” – zapowiada Agnieszka Białek, menager projektu ‘Voyager’ w Targach Kielce. Termin Targów ‘Voyager’ też podążył za potrzebami klientów – z kwietnia przesunięto go na koniec marca, bo wtedy zaczyna się szturm urlopowiczów na biura podróży; i na pewno nie warto przeoczyć ofert, jakie wystawią w halach przy Zakładowej w Kielcach w przyszły weekend: „Po raz pierwszy w tym roku odbędzie się giełda biur podróży, które przygotowały specjalną ofertę – będą promocyjne ceny dla zwiedzających Targi tylko w tych dniach: 29-31 marca w Targach Kielce.” Oferty wystawców na targach ucieszą zwiedzających, ale pracownicy branży turystycznej też znajdą tu nie tylko klientów : „To nie tylko możliwość poznania miejsc, ale także spotkanie branży, to wymiana doświadczeń i temu służą seminaria i konferencje: „Współpraca sieciowa” oraz „Źródła finansowania turystyki w latach 2007-2013.” Tegorocznym targom Voyager będą towarzyszyć imprezy na kieleckim deptaku: Sabat Czarownic i Wielkanocny Jarmark Świętokrzyski: „Występy zespołów ludowych, pokaz twórczości ludowej, prezentacje gmin, powiatów.” Targi „Voyager” potrwają od 29 do 31 marca, będą im towarzyszyć targi rehabilitacji, sanatoriów i uzdrowisk, a dzień wcześniej w halach przy Zakładowej zaczną się Targi ‘Edukacja’.

Radio Plus Kielce, 2007-03-20
http://www.kielce.pl/index.php?numer=9896
Coraz więcej gości w hotelach
W 2007 roku w województwie świętokrzyskim nastąpił gwałtowny przyrost liczby gości w hotelach.

Liczba gości w hotelach rośnie i liczba hoteli też. Tak będzie wyglądał najnowszy obiekt sieci Ibis w Kielcach, który powstaje u zbiegu ulic Warszawskiej i IX Wieków Kielc.

Nic dziwnego, że jak grzyby po deszczu rosną więc nowe.

Ponad 300 tysięcy więcej noclegów udzieli świętokrzyscy hotelarze w roku 2007 w porównaniu do 2006. To wzrost aż o… 40 procent. Nic dziwnego, że już wrześniu ruszy kolejny wielki hotel w Kielcach Tęczowy Młyn i że Orbis tak spieszy się budową kieleckiego Ibisu.

Do tej pory świętokrzyscy hotelarze narzekali na kiepską frekwencję w swoich placówkach i rzeczywiście była ona jedna z najgorszych w kraju. Dlatego analitycy z branży hotelowej próbowali dociec naszego fenomenu, że przy najmniejszym w kraju "obłożeniu” hoteli… najwięcej się ich u nas ostatnio buduje. Odpowiedź dały niedawno opublikowane dane Urzędu Statystycznego w Kielcach.

* 1,1 mln noclegów
Trochę ponad 1,1 miliona noclegów udzielili w 2007 roku świętokrzyscy właściciele hoteli, pensjonatów, schronisk i moteli. Do tej statystyki nie wlicza się noclegów w gospodarstwach agroturystycznych.

Wynika z nich, że w 2007 roku z obiektów tak zwanego zbiorowego zakwaterowania skorzystało w naszym województwie 391 tysięcy osób, czyli o ponad 70 tysięcy więcej niż w roku 2006. Z tego około 10 procent stanowili turyści zagraniczni, których przybyło o około jedną piątą. Dzieląc liczbę udzielonych noclegów przez liczbę goszczących osób, łatwo policzyć, że statystyczny gość odwiedzający nasz region, spędził u nas niecałe trzy dni.

- Chyba najbardziej cieszy nas fakt, że rośnie procentowy wzrost wykorzystania świętokrzyskiej bazy noclegowej i liczba udzielonych noclegów. Przyrost aż o 300 tysięcy noclegów czyli około 40 procent jest naprawdę wynikiem imponującym - komentuje te działania Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

- Widać, że działania promocyjne podejmowane między innymi przez Urząd Marszałkowski, ale też Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego szybko przekładają się na konkretne przychody branży turystycznej i odprowadzane do budżetu podatki. Jeździmy na coraz więcej turystycznych wystaw w kraju i zagranicą, rozdajemy materiały promocyjne, organizujemy wizyty studyjne dziennikarzy i to przynosi efekty - dodaje dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Wilk - Grzywna.

Turyści walą drzwiami i oknami
Gwałtownie przybywa nam zagranicznych gości
100 tysięcy turystów zagranicznych więcej odwiedziło województwo świętokrzyskie w roku 2005 w porównaniu do 2004 - wynika z najnowszego, jeszcze oficjalnie nie opublikowanego raportu Instytutu Turystyki.

Choć Instytut Turystyki podał dopiero dane za rok 2005, to w 2006 padnie zapewne kolejny rekord i to zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych.

EFEKTY PROMOCJI
- Te 100 tysięcy więcej w roku 2005 nie wzięło się z niczego. To efekt kilku lat naszej pracy i wyjazdów na zagraniczne targi branżowe, gdzie promowaliśmy nasz region zarówno wśród potencjalnych turystów, jak i biur podróży. Byliśmy ze stoiskiem w Brukseli, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Od kilku lat wydajemy coraz więcej pieniędzy na coraz większe stoiska promocyjne na największych światowych targach turystycznych ITB w Berlinie. Pojechaliśmy na targi turystyczne do Moskwy i Utrechtu, uczestniczyliśmy w wielkiej imprezie plenerowej Global City w Niemczech. Wydaliśmy kilka tysięcy folderów w różnych językach. Ta praca i poniesione nakłady zaczynają przynosić efekty - tłumaczy napływ zagranicznych turystów w Góry Świętokrzyskie dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Małgorzata Wilk-Grzywna, która zajmuje się rozwojem turystyki przyjazdowej do naszego regionu.

MOŻE BYĆ JESZCZE LEPIEJ
Dane za rok 2005 są bardzo dobre, ale za 2006 mogą być... jeszcze lepsze.
- Już pokusiliśmy się o wstępne podsumowanie sezonu i widać nowe rekordy. Dzięki Świętokrzyskiemu Milenium liczba turystów odwiedzających Święty Krzyż wzrosła w wakacje o około 20 procent. Bałtowski Park Jurajski też sygnalizuje nam frekwencyjne rekordy. Prawdopodobnie do końca sezonu odwiedzi go około 300 tysięcy gości, co oznacza wzrost o połowę. Park w Bałtowie podniósł automatycznie frekwencję Krzemionkom Opatowskim, które bez własnej promocji, korzystają z popularności dinozaurów. Najwięcej gości w swej historii miał tegoroczny turniej rycerski na zamku Krzyżtopór. Zapowiada się nam sezon rekordów - dodaje prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, a jednocześnie dyrektor departamentu edukacji, kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Jacek Kowalczyk.
http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/?cat=10&id=35559
Siłą rzeczy po Bekidach wędruje więcej turystów, niż po Sudetach, po są po prostu rozleglejsze.

Poza tym wydaje mi się, że Beskidy mają w sobie tradycję obozów wędrownych, plecakowców, wielodniowej turystyki kwalifikowanej. Sudety wg mnie takiej tradycji nie mają.

Przepraszam, ale dobrze pamiętam czasy, kiedy obozy wędrowne w Sudetach cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że aby zapewnić sobie miejsca noclegowe dla grupy w schroniskach na planowanej trasie, trzeba było je rezerwować już na początku roku. Brak schronisk stałych uzupełniały uruchamiane w sezonie schroniska młodzieżowe w szkołach i studenckie bazy namiotowe. Oddział Międzyuczelniany PTTK z Poznania prowadził dwie takie bazy: w Nowej Morawie i przy Jaskini Radochowskiej. Ta ostatnia działała najdłużej - jeszcze jakiś czas po roku 2000.

Tradycja by była, gdyby nie przepisy, które zarżnęły obozownictwo wędrowne. Jeszcze raz powtórzę, że przykładowo kluby górskie PTTK czy szkolne koła PTTK spoza rejonów górskich ciążących ku Sudetom, nie mające w składzie przewodników górskich (sudeckich) praktycznie zaprzestały organizowania rajdów i wycieczek w góry. Wprowadzenie obowiązku nie tylko wędrowania z przewodnikiem z uprawnieniami państwowymi, ale również dokumentowania wszystkich wydatków fakturami do reszty zabiło organizację młodzieżowej turystyki wędrownej. Wszystko przez przepisy państwowe. Nauczyciele i wychowawcy są po prostu zmuszani do korzystania z usług biur turystycznych i kupowania "gotowców" z autokarem, pilotem i przewodnikiem oraz noclegami i wyżywieniem w hotelach. Wartość wychowawcza takich wycieczek i edukacja górska jest praktycznie żadna, a młodzi ich uczestnicy na takich imprezach nie mają żadnych szans załapać tego "bakcyla", którego mamy tu na myśli. W pewnych krótkich okresach przez tereny KPN i PNGS przewalają się takie właśnie wycieczki szkolne, a w sezonie wakacyjnym ruch ten niemal całkowicie zamiera. W pozostałych pasmach górskich Sudetów przez cały rok są niemal kompletne pustki.

Prawo zabija turystykę kwalifikowaną, wąskie kliki nadal urządzają sobie sympozja i konferencje, a publiczne portale rządowe, m.in. Ministerstwa Sportu i Turystyki, zamieszczają tylko lakoniczną wzmiankę o planowanych zmianach w przepisach. I nic więcej się nie dzieje, nic się nie zmienia a jeżeli już - to tylko na gorsze.


Tradycja by była, gdyby nie przepisy, które zarżnęły obozownictwo wędrowne. Jeszcze raz powtórzę, że przykładowo kluby górskie PTTK czy szkolne koła PTTK spoza rejonów górskich ciążących ku Sudetom, nie mające w składzie przewodników górskich (sudeckich) praktycznie zaprzestały organizowania rajdów i wycieczek w góry. Wprowadzenie obowiązku nie tylko wędrowania z przewodnikiem z uprawnieniami państwowymi, ale również dokumentowania wszystkich wydatków fakturami do reszty zabiło organizację młodzieżowej turystyki wędrownej. Wszystko przez przepisy państwowe. Nauczyciele i wychowawcy są po prostu zmuszani do korzystania z usług biur turystycznych i kupowania "gotowców" z autokarem, pilotem i przewodnikiem oraz noclegami i wyżywieniem w hotelach. Wartość wychowawcza takich wycieczek i edukacja górska jest praktycznie żadna, a młodzi ich uczestnicy na takich imprezach nie mają żadnych szans załapać tego "bakcyla", którego mamy tu na myśli. W pewnych krótkich okresach przez tereny KPN i PNGS przewalają się takie właśnie wycieczki szkolne, a w sezonie wakacyjnym ruch ten niemal całkowicie zamiera. W pozostałych pasmach górskich Sudetów przez cały rok są niemal kompletne pustki.

Prawo zabija turystykę kwalifikowaną, wąskie kliki nadal urządzają sobie sympozja i konferencje, a publiczne portale rządowe, m.in. Ministerstwa Sportu i Turystyki, zamieszczają tylko lakoniczną wzmiankę o planowanych zmianach w przepisach. I nic więcej się nie dzieje, nic się nie zmienia a jeżeli już - to tylko na gorsze.lechu, ale przepisy o ktorych piszesz sa chyba ogolnopolskie, nie? wiec dlaczego w beskidach chodzi bardzo duzo rajdow z kol studenckich, czy prowadza chatki czy bazy, organizuja imprezy a w sudetach nie? dlaczego prawo mialoby zabic turystyke kwalifikowana tylko w sudetach???..w innych pasmach ma sie dobrze.
Krotoszyn, 17.05.2007r.

Burmistrz Miasta i Gminy Krotoszyn

W odpowiedzi na pismo, które wpłynęło do Przewodniczącej Rady Osiedla nr 7 w Krotoszynie, Rada Osiedla postanowiła ustosunkować się i wyrazić swoją opinię.

Cieszy Nas bardzo, że Władze Miasta chcą zadbać o sprawy rozwoju miasta jak i jego mieszkańców realizując to między innymi poprzez promocę.

Temat bardzo ważny, ponieważ skuteczne jej wdrażanie może przyczynić się do np. rozwoju przedsiębiorczości, a co za tym idzie spadku bezrobocia.

Cieszy również to, że pewne elementy programu promocyjnego miasta zostały już zrealizowane poprzez krótki film, który ukazał się w regionalnej stcji. Coć jednocześnie uważamy, że jest to niewystarczające.

W założeniach do opracowania programu promocyjnego miasta brak nam udziału i roli, jaką mogą spełnić różne Polsko-Zagraniczne Towarzystwa Przyjaźni, a za ich pośrednictwem organizować różne imprezy finansowane między innymi z funduszy Unii Europejskiej, które mogłyby być doskonałą okazją do wspólnych rozmów i zainteresowaniu naszych zachodnich przyjaciół w lokowaniu biznesu w już utworzonej strefie ekonomicznej.

Rada Osiedla nr 7 proponuje, aby promować wszystki możliwości naszego miasta w każdej dziedzinie i tak:

- w powstaniu filii Wyższych Uczelni, by młodzież chcąca podejmować naukę na studiach nie musiała wyjeżdżać z naszega miasta;
- stawiając na turystykę aktywną (szczególnie rowerową, rodzinną) opracować przewodniki po ciekawych miejscach historycznych, po zabytkach, o których nie wszyscy wiedzą;
- wydać biuletyny w formie albumów ze zdjęciami;
- opracować mapy turystyczne;
- utworzyć edukacyjne ścieżki rowerowe, ciekawe szlaki turystyczne;
- w sezonie stworzyć bazę noclegowo-gastronomiczną, coś na wzór schronisk dla młodzieży i dorosłych (proponujemy Zespół Szkół nr 3, jako bazę noclegową, wystarczyłoby zorganizować pomieszczenie magazynowe dla łóżek polowych);
- poza tym postawić na agroturystykę;
- zapromować wszystkie biura turystyczne w naszym mieście;
- zapromować ciekawych ludzi z pasją, nieprzeciętnie uzdolnionych, którzy mogliby przedstawiać różnorodne tradycje naszego regionu;
- proponujemy w Ero Parku na naszym osiedlu utworzyć zespół okazów dendrologicznych np. w czasie każdej organizowanej w gminie imprezy, od wiosny do jesieni, sadzić chociażby po jednym drzewie (przed nim umieścić tablicę informacyjną, co to za okaz, skąd pochodzi i datę kiedy został zasadzony oraz przy jakiej okazji;
- odrestaurować elewacje budynków, które są własnością gminy, by na filmach promocyjnych dobrze się prezentowały.

Pieczęć i podpis:
Przewodniczący Rady
Osiedla Nr 7
Hanna Wawrzyniak
Odnowione kąpielisko Arkonka, najnowocześniejsza w Polsce marina żeglarska i promenada spacerowa z widokiem na Odrę - na te inwestycje Szczecin dostanie pieniądze z Unii Europejskiej. Całość prac wyceniono na ok. 111 mln złotych.

O wpisaniu tych projektów na listę inwestycji, które mają szanse uzyskać wsparcie z Unii zdecyduje marszałek. On też określi czas, kiedy zostanie podpisana umowa i będzie można rozpocząć prace. Władze Szczecina zaś planują, że już we wrześniu ruszyłaby przebudowa bulwarów: Piastowskiego, Gdyńskiego i Elbląskiego.

- Rewitalizacja obszarów nadwodnych udostępni bulwary dla przybywających drogą wodną i lądową turystów oraz dla mieszkańców Szczecina. Miasto "przybliży się" do Odry - mówi Piotr Landowski z biura promocji i informacji szczecińskiego magistratu.

Projekt zakłada kompleksowe zagospodarowanie trzech bulwarów, które mają być przystosowane do uprawiania turystyki wodnej, uzupełniając z jednej strony braki miejsc do postoju jednostek sportowych i turystycznych oraz statków białej floty, z drugiej zaś, tworząc atrakcyjne miejsce spacerowe.

- Na nabrzeżach może być stworzony przystanek dla tramwaju wodnego - dodaje Piotr Landowski.

Przebudowę bulwarów wyceniono na 45 mln złotych. Przynajmniej część pieniędzy będzie musiało pochodzić z budżetu miasta. Jak twierdzą urzędnicy, mamy już większość niezbędnej dokumentacji, choć część z niej trzeba będzie uaktualnić.
Przewidywana data zakończenia projektu oszacowana jest na grudzień 2012 r., na pół roku przed finałem regat The Tall Ship's Races, którego mamy być organizatorami w 2013 r.

Za 36 mln złotych zostanie dokończona przebudowa mariny Pałacu Młodzieży. Ma powstać tu Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, które będzie zajmowało się szkoleniem dzieci i młodzieży. Potrzebna jest zatem nie tylko infrastruktura portowa, ale także ośrodek szkolno-dydaktyczny, baza noclegowa i socjalna, by przybijające do mariny jednostki miały komfortowe warunki.

Zimą 2014 roku będziemy jeździli na łyżwach na Arkonce. Takie są plan przebudowy kąpieliska. Kosztować ma 30 mln złotych. Rozpocznie się jednak nie wcześniej niż za dwa lata.

Projekt przewiduje przebudowę basenów tak, aby powstał duży basen pływacki umożliwiający organizację zawodów sportowych oraz baseny dla dzieci wraz ze zjeżdżalnią, pomostem i urządzeniami zabawowymi. Musi też być instalacja chłodząca, która umożliwi przekształcenie basenów płytkich w okresie zimowym na lodowiska. Przewidywany termin zakończenia - marzec 2013 roku.

Ynona Husaim-Sobecka, Głos Szczeciński

Pozdrawiam.
Czy prezydent Gdańska wesprze bazylikę
Bazylika Mariacka chce otrzymać od władz miasta znajdującą się przy kościele działkę w obrębie ulic Szewskiej, św. Ducha i Plebania. Ma projekt wybudowania tam za unijne pieniądze centrum hotelowo-kulturalnego. Władze miasta wolą grunty sprzedać. Decyzję mają podjąć w piątek

Budowa centrum hotelowo-kulturalnego przy świątyni to część projektu (całość ma kosztować ok. 60 mln zł), na który bazylika stara się pozyskać unijne fundusze.
W pierwszej kolejności za pieniądze z UE ma być przeprowadzony kapitalny remont konserwatorski bazyliki.
Na początek: remont wieży głównej oraz okien. W drugim etapie, którego realizacja ma się zakończyć w roku 2015, mają być przeprowadzone wszystkie inne prace konserwatorskie, m.in. renowacja naw bocznych, transpetu, prezbiterium, dachu, a także dzieł sztuki stanowiących wyposażenie wnętrza. Świątynia ma też zyskać nowoczesny system monitoringu oraz alarmy chroniące dzieła sztuki.
Na tym nie koniec. W trzecim, ostatnim etapie (przewidywane zakończenie w 2020 roku) tuż przy bazylice ma powstać centrum hotelowo-kulturalno-edukacyjne. Poza małym hotelem mieściłyby się tam sala konferencyjna, muzealna, informacja turystyczna, a także biuro parafialne bazyliki. Tu jednak pojawia się problem, bowiem plac w obrębie ulic Szewskiej, św. Duchu i Plebania jest obecnie własnością miasta. - Przez wieki część tego terenu należała do bazyliki, przed wojną stała tu między innymi Szkoła Mariacka - mówi Tomasz Korzeniowski, konserwator Bazyliki Mariackiej. - Za unijne pieniądze chcemy odtworzyć przedwojenne kamieniczki znajdujące się w tym miejscu.

Wartość placu przy bazylice, na który obecnie składa się zielony skwer i parking, szacowana jest na około 10 mln zł. Bazyliki nie stać na taki wydatek, dlatego zwróciła się do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z prośbą o przekazanie jej terenu w formie darowizny lub sprzedaży z 99-procentową bonifikatą. Pismo w tej sprawie trafiło do prezydenta miesiąc temu, jutro mija termin odpowiedzi. - Pan prezydent decyzji jeszcze nie podjął, jeśli ona zapadnie, najpierw poinformuje o tym władze bazyliki - mówi Karol Polejowski z biura prasowego magistratu.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że miasto woli sprzedać tę działkę w przetargu z przeznaczeniem na funkcje mieszkaniowo-usługowe.

- Bazylika Mariacka to najważniejszy gdański zabytek i najbardziej znana w świecie polska świątynia - mówi Tomasz Korzeniowski. - Bez przesady można powiedzieć, że rocznie zwiedza ją ponad milion turystów. To im i gdańszczanom ma służyć planowane przez nas centrum.
Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, proboszcz Bazyliki Mariackiej: - To centrum chcemy wybudować nie dla siebie, ale dla Gdańska. Bardzo bym chciał, aby nosiło ono nazwę Centrum Memlinga i wystawiony był w nim najsłynniejszy jego obraz - "Sąd Ostateczny". Wisi on od lat w Muzeum Narodowym w Gdańsku, ale jest przez to niewykorzystany. Turyści tam nie zachodzą, podejrzewam też, że nie widziało go 90 proc. gdańszczan. Gdyby obraz znalazł się przy bazylice, stałby się kolejną gdańską atrakcją. Bazylika jest wizytówką Gdańska, liczę, że pan prezydent zgodzi się przekazać nam ten teren, podobnie jak uczynił to w stosunku do innych placówek - Muzeum Narodowego i Fundacji Theatrum Gedanense.

witam,
Anka - zamieszczam program Komitetu FORUM SAMORZĄDOWE 2006,
który powinien też dotrzeć do Mieszkańców pocztą

WAŻNIEJSZE ZADANIA DO WYKONANIA W LATACH 2007-2010
PLAŻA MIEJSKA-GŁÓWNY PRODUKT TURYSTYCZNY MIEDZYZDROJÓW
INWESTYCJE
● Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla całego terenu Miasta i Gminy.
● Budowa i modernizacja dróg, kanalizacji, chodników i ścieżek rowerowych (bez barier architektonicznych) ze szczególnym uwzględnieniem Sołectw.
● Budowa toalet w mieście a także w Sołectwach, m.in. na parkingu w Lubinie przy wzgórzu Zielonka.
● Budowa ok. 100 mieszkań komunalnych w dwóch budynkach oraz poprawa warunków mieszkaniowych w budynkach już istniejących.
● Budowa dwóch hal targowych, dających miejsca pracy mieszkańcom Międzyzdrojów.
● Budowa portu jachtowego, hali widowiskowo-sportowej, rozbudowa amfiteatru.
● Opracowanie i wdrożenie programu estetyzacji Miasta i Gminy, w tym zieleni miejskiej, poprzez m.in. zatrudnienie architekta zieleni (mała architektura promenady i centrum ).
● Przygotowanie tanich, monitorowanych parkingów miejskich dla samochodów osobowych i autokarów, m.in. przy ulicy Krótkiej (czasowy postój dla autokarów), dla rozładowania zwiększonego ruchu
turystycznego związanego z otwarciem przejścia granicznego na molo.
● Przygotowanie programu rewitalizacji zabudowy, oświetlenia, dróg, chodników i cmentarzy komunalnych.
● Budowa SKATE PARKU, radiofonizacja promenady, modernizacja ul. Polnej do drogi 102 oraz budowa ulic przylegających. Utwardzenie odcinka ul. Leśnej do bramy WPN.
● Wspieranie inwestorów w budowie kompleksu z basenami (z wykorzystaniem naturalnych złóż geotermalnych), rozbudowie stadionu, budowie kina i innych inwestycji służących mieszkańcom.

SPRAWY SPOŁECZNE ● BEZPIECZEŃSTWO
● Wprowadzenie do codziennej praktyki zasady służebności dla mieszkańców w działalności Urzędu Miejskiego i podległych mu jednostek.
● Zapewnienie organizacjom społecznym, w tym stowarzyszeniom, warunków lokalowych oraz wszelkiej pomocy organizacyjnej dla ich prawidłowego funkcjonowania.
● Wspieranie osób niepełnosprawnych oraz organizacji i osób prywatnych niosących im pomoc.
● Wstrzymanie podwyżek podatków i cen usług komunalnych.
● Dopłaty z budżetu gminy, dla gospodarstw domowych, do cen wody i odprowadzania ścieków.
● Utworzenie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej dla niezamożnych we współpracy z organizacjami społecznymi.
● Ścisła współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w celu tworzenia nowych miejsc pracy.
● Utworzenie Funduszu Dobrych Pomysłów.
● Wykonanie monitoringu Miasta, reorganizacja pracy Straży Miejskiej, dofinansowanie Policji.

TURYSTYKA ● PROMOCJA ● KULTURA ● EDUKACJA ● SPORT
● Opracowanie strategii marketingowej Miasta i Gminy Międzyzdroje.
● Przygotowanie Kalendarza Imprez dla Miasta i Gminy.
● Utworzenie Centrum Informacji Turystycznej (w budynku „Balbinki”).
● Zasilenie kadrowe i przedmiotowe Biura Promocji Miasta oraz powołanie Międzyzdrojskiej Organizacji Turystycznej.
.● Organizacja i współorganizacja cyklicznych imprez kulturalnych i sportowych.
● Przywrócenie Międzyzdrojskiego Festiwalu Gwiazd.
● Powołanie do życia Szkoły Ponadgimnazjalnej. Utworzenie klas sportowych w szkołach.
● Powstanie klas integracyjnych w Szkole Podstawowej i Gimnazjum.
● Utworzenie, przy udziale Międzyzdrojskiego Klubu Biznesu oraz podmiotów funkcjonujących w mieście, funduszu stypendialnego „Talent”, wspierającego młodzież od szkoły podstawowej po studia, z możliwością wskazania miejsc pracy, w celu wspierania talentu, pracowitości i przeciwdziałaniu emigracji młodego pokolenia.
● Zapewnienie zachęt materialnych dla nauczycieli w celu podnoszenia poziomu miejskiej oświaty oraz unowocześnienie wyposażenia szkół.

z pozdrowieniami
Leszek
Kto tu raczy żartować? Od lat chodzimy po czeskich górach i nawet na szlakach bliskich granicy z Polską zawsze spotykamy o wiele więcej Czechów i turystów z innych krajów niż Polaków.

Czesi mają dużo większy dochód z turystyki, bo umieją to robić z głową i potrafią umiejętnie przyciągnąć turystów do zwiedzania ich kraju.

Podobnie powtarzasz jak mantra argument w rodzaju, że góry trzeba odkrywać samemu albo poznawać z rodzicami. Nie wyobrażam sobie, żeby pobyt w "klimatycznym obiekcie" pod okiem rodziców dawał możliwość cieszenia się pełnią wolności.

Doprawdy nie sposób zrozumieć dlaczego uparcie negujesz rolę edukacji górskiej w zorganizowanej turystyce wędrówkowej, rolę szkolnych klubów turystycznych, organizacji studenckich itp?

A to co stwierdzam, że wielu obecnych dorosłych turystów górskich nabrało kiedyś ochoty poznawania gór właśnie przez szkolne obozy wędrowne i różne zorganizowane imprezy studenckie w górach, nie jest żadną mantrą.

Tych dorosłych jednak ubywa, świeżego "narybku" nie przybywa, to i skutki zaczynają być widoczne, o czym świadczy problem poruszany w tym wątku, jakim jest zanikanie obiektów z "klimatem" w Sudetach, których kiedyś był wcale niemały wybór.

A co mają robić, jak nie ma innej alternatywy? Pójdą zapisać się za wycieczkę autokarową z emerytami w jakimś biurze turystycznym? Skąd wezmą na to pieniądze?

Co mamy dziś? Młodzież - zamiast mieć możliwość wyjechania ze swoim wychowawcą w góry np. na letni na letni obóz wędrowny, bo nauczycieli i działaczy społecznych pozbawiono prawa do prowadzenia grup w górach,

Nie mają szans przeżyć przygody i poznać uroku górskich wędrówek z plecakiem i gitarą, pośpiewać piosenek turystycznych przy ognisku i poczuć ten "klimat"...

odczepcie się w końcu od tego PRLu

Zapomiałeś o jednym. Aby to robić indywidualnie, nie tylko trzeba w jakiś sposób z tym się zetknąć, poczuć "bakcyla" i zdobyć się na odwagę, ale trzeba mieć też za co i czegoś trzeba się na na początek uchwycić. A tu koszty niemałe, począwszy od środków na zakup map i literatury przewodnikowej, kosztów dojazdu, noclegów, wyżywienia itp


ale oczywiście obozy wędrowne były tańsze? ba, może za darmo w ogóle? nie chrzańmy o wysokich kosztach - jak się dobrze pokombinuje to można spać w miarę tanio (prawda, że głównie poza Sudetami), jedzenie też nie musi kosztować fortunę, młodzież ma zniżki na transport itp. zakup map to musi być rzeczywiście droooogi (literaturę przewodnicką sobie daruję...). kosztowny jest zakup butów, plecaka, śpiwora... ale jeśli ktoś jedzie na obóz, to raczej też to ma, chyba, że to obóz na Krupówkach![/quote]
STUDIA W HOLANDII

Co roku coraz więcej obcokrajowców – również Polaków – przyjeżdża do Holandii, by tutaj studiować. Wiele holenderskich uniwersytetów oferuje studia w języku angielskim, więc nie trzeba dodatkowo uczyć się niderlandzkiego. Uniwersytet Nauk Stosowanych NHTV w Bredzie jest uznaną uczelnią, jedną z pierwszych, które zaoferowały studia w języku angielskim.
NHTV powstał 40 lat temu i oferuje studia zarówno licencjackie, jak i magisterskie w takich dziedzinach jak: rozrywka cyfrowa, hotelarstwo, rekreacja, logistyka i transport czy turystyka.

UNIWERSYTET NAUK STOSOWANYCH NHTV W BREDZIE
NHTV stosuje nowoczesne metody kształcenia: studenci nie uczą się tutaj teorii indywidualnie, ale pracują nad praktycznym rozwiązaniem danego zadania w grupach (problem-based learning). Uczelnia współpracuje ą firmami, w których, studenci mogą wcielać teorię w życie. Ponadto wszyscy studenci przez przynajmniej jeden semestr odbywają staż.
Obecnie NHTV kształci ponad 6 500 studentów z ponad 50 krajów. Studiują oni w mieszanych grupach.

Miasto Breda
NHTV mieści sie w Bredzie, mieście położonym na południu Holandii. Breda ma ok. 170 000 mieszkańców, z czego 13 500 stanowia studenci! Misto oddalone jest o zaledwie 100 km od Amsterdamu czy Brukseli, a nowoczesnym pociągiem rozwijającym dużą prędkość można dostać się do Paryża w 4 godziny. Breda ma też wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o kulturę i sport. Działa tu wiele organizacji studenckich jest, więc to naprawdę wspaniałe miejsce do studiowania. Tym bardziej, że koszty utrzymania w Bredzie są o wiele mniejsze niż w dużych miastach, takich jak Amsterdam czy Rotterdam.

DYPLOMY UZNAWANE W INNYCH KRAJACH
Na tutejszym uniwersytecie możesz uzyskać tytuł licencjata w ciągu czterech lat lub magistra w ciągu roku. Oba dyplomy są uznawane i akceptowane w innych krajach.

NHTV oferuje następujące kierunki:

Czteroletnie studia licencjackie w języku angielskim:
# International Facility Management (Międzynarodowe Zarządzanie Zapleczem)
# International Game Architecture and Design (Międzynarodowe Projektowanie i Struktura Gier Komputerowych)
# International Hotel Management (Międzynarodowe Zarządzanie Hotelarstwem)
# International Leisure Management (Międzynarodowe Zarządzanie Rekreacją)
# International Logistics and Transport Management (Międzynarodowa logistyka i transport)
# International Media and Entertainment Management (Międzynarodowe Zarządzanie Mediami i Rozrywką)
# International Tourism Management (Międzynarodowe Zarządzanie Turystyką)
# International Traffic Management (Międzynarodowe Zarządzanie Ruchem Drogowym)

Roczne studia magisterskie w języku angielskim:
# European Tourism Management (Zarządzanie Turystyką Europejską)
# Imagineering (Inżynieria Pomysłu)
# Tourism Destination Management (Zarządzanie Celami Turystycznymi)

KOSZTY
Studia licencjackie kosztują 1 500 euro rocznie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, Holenderskie Ministerstwo Edukacji może pożyczyć na nie pieniądze.

Studia magisterskie kosztują ok. 7 000 euro za rok. Poproś o informację dotyczącą stypendiów w naszym Biurze Międzynarodowym

WIĘCEJ INFORMACJI
Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej? Odwiedź naszą stronę internetową www.nhtv.nl i ściągnij bezpłatną broszurę. Możesz też poprosić o nią pisząc na adres communicatie@nhtv.nl. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących przyjęcia na studia skontaktuj się z international.office@nhtv.nl.Zrodlo: http://www.holland.com/pl/
Zakochane Służby Imperium wywiesiły na lodówce wiadomość,
której treść została przycięta i przytoczona poniżej.

| | | A ile zajmuje?
| | Razem plików:           3
| | Rozmiar oryginalny:     43 830 426 [tabelka]
| | Ale może rzeczywiście racja :) . Jak będziesz w
| | cafe to wrzuć gdzieś... Albo Gophi niech wrzuci...
| Może kiedyś...
| A nie dałoby się na news-archive.icm.edu.pl dorzucić Twojego
| archiwum?
| Pogadaj z adminem.
A na news-archive są też altpeelki? Nie wiem, może tak.+--[ C:WINME elnet news-archive.icm.edu.pl 119 ]---
|201 pingwin.icm.edu.pl InterNetNews NNRP server INN 2.3experimental 27-Aug-1999 ready (no posting).
|LIST NEWSGROUPS
|215 Descriptions in form "group description".
|pl.announce.newgroups   Ogloszenia o nowych grupach. (Moderated)
|pl.answers              Odpowiedzi na pytania, o ktorych wam sie nie snilo. (Moderated)
|pl.biznes       Jak zarobic, jak nie stracic.
|pl.comp.bazy-danych     Wszystko o bazach danych.
|pl.comp.bazy-danych.msaccess    Visual Basic i MS Access.
|pl.comp.cad Komputerowe wspomaganie projektowania.
|pl.comp.dtp     Szeroko rozumiana poligrafia.
|pl.comp.gis Wymiana informacji na temat Systemow Informacji.
|pl.comp.grafika         Forum dyskusji milosnikow grafiki komputerowej.
|pl.comp.grafika.grafika3d       Grafika 3d, modelowanie i animacja komputerowa.
|pl.comp.lang.c  C i C++ - kruczki, sztuczki, programowanie.
|pl.comp.lang.java       Programowanie w jezyku Java.
|pl.comp.lang.pascal Programowanie w jezyku Pascal.
|pl.comp.lang.perl       Perl - zastosowania, porady.
|pl.comp.mail            Poczta elektroniczna na co dzien.
|pl.comp.networking      Sieci w Polsce dla poczatkujacych i zaawansowanych.
|pl.comp.objects         Obiektowa technologia tworzenia oprogramowania i C++.
|pl.comp.ogonki          O polskich literkach w komputerach.
|pl.comp.os.hp-ux        HP-UX: problemy, sztuczki, konfiguracja.
|pl.comp.os.linux        Linux - system operacyjny dla kazdego.
|pl.comp.os.linux.sieci  Sieci - konfiguracja i uzytkowanie w systemie Linux.
|pl.comp.os.os2          OS/2 z zewnatrz i od srodka.
|pl.comp.os.unix         Unix w bardzo roznych systemach.
|pl.comp.os.win3         Microsoft Windows 3.xx - radosci i smutki.
|pl.comp.os.win95        Microsoft Windows 95 - blaski i cienie.
|pl.comp.os.winnt        MS Windows NT na wszelkich platfomach sprzetowych.
|pl.comp.pecet           Pecety, czyli komputery klasy PC.
|pl.comp.programming     Programowanie w jezykach wszelkich.
|pl.comp.sys.amiga       Grupa dyskusyjna uzytkownikow komputera Amiga.
|pl.comp.sys.novell      Wszystko o Novellu.
|pl.comp.sys.pc-unix.linux       System Linux na PC; hardware & software
|pl.comp.sys.sun.admin   Administrowanie komputerami Sun.
|pl.comp.www             World Wide Web w Polsce i po polsku.
|pl.comp.www.nowe-strony Nowe strony www - info, dyskusje, opinie.
|pl.fidonet.bramka       Fido widziane z Internetu.
|pl.gazety.donosy        Donosy z Warszawy :-) (Moderated)
|pl.gazety.dyrdymalki    Dystrybucja 'Dyrdymalek'. (Moderated)
|pl.gazety.gazeta        Prawiedziennik polskiego echa. (Moderated)
|pl.hum.polszczyzna      Aby jezyk gietki powiedzial wszystko, co pomysli glowa.
|pl.internet.komunikaty  Komunikaty o problemach z lacznoscia, "trouble tickets" itp. (Moderated)
|pl.internet.nowosci     Ogloszenia o nowosciach w polskim Internecie. (Moderated)
|pl.irc                  Dyskusje polskich uzytkownikow IRC.

|pl.listserv.dziennikarz Lista dyskusyjna Dziennikarz.

|pl.listserv.polwro      Lista ludzi zwiazanych z Politechnika Wroclawska.
|pl.listserv.wroclaw     Lista Wroclaw - o Wroclawiu, nie tylko dla Wroclawian.
|pl.misc.budowanie       Budowanie i remontowanie domow i mieszkan.
|pl.misc.elektronika     Urzadzenia elektroniczne od srodka.
|pl.misc.kolej           Od drezyny do TGV.
|pl.misc.militaria       Wojskowosc, strategia, technika wojskowa, etc.
|pl.misc.paranauki       Psychotronika, UFO, astrologia, magia...
|pl.misc.samochody       Samochod nie tylko zza kolka.
|pl.misc.samochody.garbusy       Uzytkownicy i milosnicy VW Garbusa.
|pl.misc.telefonia       Telefonia, telefony - uslugi, przepisy, urzadzenia.
|pl.misc.telefonia.gsm   Dyskusja o telefonii komorkowej GSM i pochodnych.
|pl.misc.telefonia.gsm.gielda    Ogloszenia o kupnie/sprzedazy telefonow GSM.
|pl.misc.telefonia.gsm.sms       Tekstowy serwis informacyjny.
|pl.news.nowe-grupy      Zakladanie nowych grup w hierarchii pl.*.
|pl.ogloszenia.kupie     Ogloszenia o kupnie roznych rzeczy.
|pl.ogloszenia.rozne     Ogloszenia rozne.
|pl.ogloszenia.sprzedam  Ogloszenia o sprzedazy roznych rzeczy.
|pl.org.psi              PSI - dyskusje czlonkow i sympatykow.
|pl.praca.szukana        Ogloszenia o poszukiwaniu pracy.
|pl.rec.akwarium Akwarystyka.
|pl.rec.anime            Grupa milosnikow anime, mangi i jezyka japonskiego.
|pl.rec.ascii-art        Rysowanie znakami ASCII.
|pl.rec.audio            Audio i Hi-Fi dla kazdego.
|pl.rec.fantastyka.babylon5      Pozdrowienia z Babylonu 5.
|pl.rec.fantastyka.startrek      Wszystko dla fanow - filmy, seriale, ksiazki.
|pl.rec.fantastyka.x-files       ONI nie pozwalaja na krotki opis.
|pl.rec.film     Filmy w kinie, tv i na wideo.
|pl.rec.foto     Fotografia - co, jak i czym.
|pl.rec.gory Dyskusje o gorach i kwalifikowanej turystyce gorskiej.
|pl.rec.gry.brydz        Brydzysci po polsku o brydzu.
|pl.rec.gry.karciane     Gry karciane oraz pasjanse.
|pl.rec.gry.komputerowe  Rozkosze lamania glowy i joysticka.
|pl.rec.gry.komputerowe.klasyka  Klasyka gier komputerowych.
|pl.rec.gry.komputerowe.roguelike        Grimoiry tamtego swiata.
|pl.rec.gry.mud          Dla graczy w MUDy.
|pl.rec.gry.rpg          Gry RPG (Role Playing) bez komputera.
|pl.rec.gry.scrabble Dyskusje na temat gry Scrabble po polsku.
|pl.rec.gry.szachy       Gimnastyka umyslu dla kazdego.
|pl.rec.harcerstwo       Ogolnoswiatowa grupa dyskusyjna harcerstwa polskiego.
|pl.rec.hihot            Wszystko do smiechu.
|pl.rec.humor.monty-python       A teraz cos z zupelnie innej beczki.
|pl.rec.humor.najlepsze  Usenet na wesolo - znalezione w grupach pl.* (Moderated)
|pl.rec.komiks   Grupa dla entuzjastow komiksu (i nie tylko).
|pl.rec.ksiazki  Ksiazki, ktore warto (lub nie) przeczytac.
|pl.rec.kuchnia  Uroki kuchni i rozkosze podniebienia.
|pl.rec.motocykle        Motocykle - technika, rozrywka, turystyka.
|pl.rec.muzyka           Wszystko o muzyce.
|pl.rec.muzyka.bin       Muzyka w postaci binarnej.
|pl.rec.muzyka.metal Artykuly metalowe.
|pl.rec.muzyka.techno    Muzyka techno oraz informacje o imprezach.
|pl.rec.nurkowanie       Nurkuj bracie pokis mlody!!!
|pl.rec.paralotnie       Paralotnie, lotnie, szybowce i inne rozrywki latajace.
|pl.rec.radio            Radio, krotkofalarstwo itp.
|pl.rec.rowery   Rowery: sprzet, wyprawy, jazda w miescie.
|pl.rec.sport    Dla kibicow i dla tych ktorzy sami uprawiaja sport.
|pl.rec.sport.pilka-nozna        Grupa dla kibicow i sympatykow pilki noznej.
|pl.rec.telewizja        Rozmowy milosnikow malego ekranu.
|pl.rec.travel           Turystyka i podroze w wszelkich formach i postaciach.
|pl.rec.zbieractwo       Monety, karty telefoniczne, znaczki i inne kolekcje.
|pl.rec.zeglarstwo       Zeglarze wod slonych i slodkich.
|pl.regionalne.lodz      Forum mieszkancow miasta Lodzi i okolic.
|pl.regionalne.poznan    Poznan i okolice: Pyrlandia.
|pl.regionalne.szczecin.ogloszenia       Ogloszenia dotyczace Szczecina i okolic.
|pl.regionalne.warszawa  Wirtualna Warszawa - rozmowy, informacje.
|pl.regionalne.warszawa.ogloszenia       Ogloszenia dotyczace Warszawy i okolic.
|pl.sci.chemia   Chemia czysta, technologia i inzynieria.
|pl.sci.filozofia        Miejsce spotkan filozofow (nie chlopskich).
|pl.sci.fizyka           Forum fizykow polskich.
|pl.sci.historia         Ludzie, obyczaje, zdarzenia na przestrzeni wiekow.
|pl.sci.medycyna         Od pediatrii do patologii.
|pl.sci.psychologia      Psychologia w zyciu codziennym.
|pl.sci.weterynaria      Leczenie zwierzat.
|pl.soc.dekadentyzm      Antyspoleczne poglady, poezja, swirunki, kreacja.
|pl.soc.dzieci           Jak miec dzieci i to przezyc.
|pl.soc.edukacja         Edukacja i wychowanie od niemowlaka do umarlaka.

|pl.soc.polityka.wybory  Wybory i referenda w Polsce.
|pl.soc.prawo    Prawo na co dzien - dyskusje, porady, opinie.

|pl.soc.seks             Wszystko o seksie (ale nie obrazki).
|pl.soc.seks.moderowana  Kulturalnie o seksie i milosci. (Moderated)
|pl.soc.seks.towarzyskie "Biuro" ogloszen towarzyskich i matrymonialnych.
|pl.test                 Tu mozna wysylac wszelkie testy.
|alt.tmo ?
|pl.praca.oferowana      Ogloszenia o pracy. (Moderated) (Moderated)
|pl.comp.security        Bezpieczenstwo systemow i sieci komputerowych. (Moderated)
|pl.rec.radio.amatorskie Krotkofalarstwo, packet radio, sport DX-owy. (Moderated)
|pl.rec.sport.zimowe     Snowboard, narty i inne zabawy na sniegu.
|pl.rec.muzyka.koncerty  Ogloszenia i dyskusje o koncertach.
|pl.rec.foto.art Fotografia jako Sztuka.
|pl.rec.zwierzaki.terrarium      Zwierzeta terraryjne i to co z nimi zwiazane.
|pl.comp.www.server-side         Skrypty CGI, PHP, ASP, SSI itp.
|alt.fan.phehm   ?
|alt.pl.mcbeal   ?
|alt.pl.divx Divx movies
|pl.rec.szaradziarstwo   Zadania diagramowe, graficzne, logiczne, wierszowane.
|pl.misc.konsumenci      Problemy polskich konsumentow.
|pl.hum.teatr    Teatr. Polski i swiatowy. Repertuarowy i alternatywny.
|pl.rec.gry.komputerowe.rpg      Gry komputerowe z elementami RPG.
|pl.comp.xml     XML, SGML i tematy pokrewne.
|pl.sci.lesnictwo        O lesie i lesnikach, przyrodzie i ekologach.
|alt.pl.rec.videokamery  Kamery video - czym i jak
|alt.pl.beatles  grupa dyskusyjna
...

więcej »

Biuletyn ekonomiczny 42 (744)

Najważniejsze
• Ministerstwo Finansów zapłaciło we wrześniu 2006 r. 1,4 mln USD i 38,1 mln euro odsetek od długu zagranicznego oraz 103,3 mln USD i 702,5 mln euro kapitału.
• Deficyt w obrotach bieżących w sierpniu wyniósł 610 mln euro wobec 475 mln euro deficytu w lipcu; analitycy oczekiwali, że deficyt wyniesie w sierpniu 494 mln euro - podał Narodowy Bank Polski (NBP).W porównaniu z danymi za sierpień 2005 r. ujemne saldo rachunku bieżącego pogłębiło się o 115 mln euro.
• Podaż pieniądza we wrześniu wzrosła o 1,3 proc. licząc w skali miesiąca, czyli o 5 mld 902,4 mln zł do 453 mld 117,2 mln zł - podał NBP. Od początku roku podaż pieniądza wzrosła o 9,9 proc., czyli o 40 mld 653,4 mln zł.
• Deficyt handlu zagranicznego po sierpniu 2006 r. wyniósł 6.874 mln euro - podał Główny Urząd Statystyczny. Deficyt handlu zagranicznego wyrażony w dolarach wyniósł 8.451,1 mln USD.

Informacje
Gilowska: polska gospodarka jest w znakomitym stanie
Polska gospodarka jest w znakomitym stanie - powiedziała w Sejmie wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska, przedstawiając założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2007 r.
"Mamy nadzieję na istotną stabilizację na rynkach finansowych" - zaznaczyła.
Gilowska przypomniała, że w projekcie budżetu na 2007 r. założono wzrost PKB na poziomie 4,6 proc. oraz średnioroczną inflację - 1,9 proc. Liczba bezrobotnych ma być na koniec 2007 r. mniejsza niż 2 mln 200 tys. osób.
Kaczmarek: inwestycje zagraniczne są priorytetem rządu
Inwestycje zagraniczne są jednym z priorytetów rządu - powiedział w Sejmie wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek. Wśród zachęt dla inwestorów, przedstawiciel rządu wymienił wsparcie z tytułu zatrudnienia nowych pracowników, zwolnienia z podatku od nieruchomości, tzw. programy wieloletnie ustanawiane przez Radę Ministrów.
Poinformował, że do końca sierpnia Rada Ministrów podjęła 27 uchwał w sprawach programów wieloletnich; programy te zakładają wsparcie przez budżet państwa w wysokości 575 mln zł w postaci grantów. W ramach tych programów w Polsce zostanie zainwestowanych prawie 8,8 mld zł oraz utworzonych prawie 24 tys. miejsc pracy.
Woźniak: przeciętnie zarabiającego Polaka stać na kredyt mieszkaniowy
Po raz pierwszy od 50 lat przeciętnie zarabiającego polskiego obywatela stać na kredyt mieszkaniowy - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak.
"Koszt kapitału w Polsce spadł po raz pierwszy od 50 lat na tyle, że przeciętnie zarabiającego obywatela stać praktycznie z marszu na kredyt mieszkaniowy. Można wejść do banku i wziąć kredyt, na który możemy sobie pozwolić" - powiedział Woźniak.
195 mln euro na rozwój turystyki dla Polski w latach 2007-2013
W latach 2007-2013 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 30 mln euro na promocję turystyki oraz 165 mln euro na dofinansowanie inwestycji turystycznych - poinformowała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki Anna Somorowska.
Podkreśliła, że środki te będą przeznaczone m.in. na dofinansowanie uzdrowisk, oczyszczalni ścieków, sieci hotelowych, modernizację szlaków turystycznych, wyciągów narciarskich oraz regionów poprzemysłowych.
Przypomniała, że wsparcie firm turystycznych w ramach funduszy strukturalnych w latach 2007-2013 zakłada unijny program operacyjny "Innowacyjna Gospodarka". Kluczowe działania - tego programu - na rzecz rozwoju turystyki to "Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu regionalnym" oraz "Promocja turystycznych walorów Polski".

Krótko
MOTORYZACJA
Ponad 68,5 tys. nowych samochodów wyprodukowano w Polsce we wrześniu tego roku. To rekordowy wynik w ciągu ostatnich czterech lat - poinformował monitorujący rynek instytut Samar. Jest to o 20,4 proc. więcej w porównaniu z wrześniem 2005 r. Po trzech kwartałach tego roku fabryki w Polsce opuściło 528 tys. 809 pojazdów, tj. o ponad 20 proc. więcej niż przed rokiem. Największym producentem samochodów w kraju pozostaje Fiat Auto Poland, do którego należy 46,5 proc. rynku. Najpopularniejszym produkowanym w Polsce modelem auta osobowego jest Fiat panda.
UBEZPIECZENIA
Rynek ubezpieczeń kredytów hipotecznych w Polsce może rosnąć w najbliższych 2-3 latach o 30 proc. rocznie - powiedziała Elwira Ostrowska-Graczyk, dyrektor biura obsługi ubezpieczeń finansowych PZU. Tegoroczna wartość całego rynku ubezpieczeń kredytów hipotecznych to ok. 200 mln zł.
FARMACJA
Polski rynek leków na receptę wzrośnie w 2006 r. o 5,1 proc. osiągając wartość 14 mld zł. W kolejnych latach tempo wzrostu tego sektora gospodarki nieco osłabnie i wyniesie 4,2 proc. w 2007 roku i 4 proc. w 2008 roku - wynika z raportu firmy analitycznej PMR.
NIERUCHOMOŚCI
Wzrost cen nieruchomości w największych miastach Polski jest wyjątkowo wysoki, jednak nie do utrzymania w dłuższym okresie - napisano w analizie Money Expert. Średnia cena mieszkania w Warszawie od marca 2005 r. do maja 2006 r. wzrosła z 3892 zł za m kw do 5895 zł za m kw, czyli o 50 proc. Analitycy spodziewają się wyhamowania trendu wzrostowego, jednak trudno określić, kiedy to nastąpi.
GIEŁDA
Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje pierwszej słowackiej spółki - Asseco Slovakia. Cena akcji wzrosła na otwarciu o 12 proc. do 280 zł. Asseco Slovakia jest 269 spółką na GPW i ósmą zagraniczną.
FINANSE
Narodowy Bank Polski wyemituje pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Banknot o nominale 50 zł wejdzie do obiegu w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża – poinformował NBP.
INWESTYCJE
Ponad tysiąc osób ma znaleźć pracę dzięki rozpoczętej w Częstochowie rozbudowie zakładu poduszek powietrznych oraz stworzeniu centrum inżynieryjnego samochodowych systemów bezpieczeństwa amerykańskiego koncernu TRW. Firma zainwestuje dodatkowo w Częstochowie ponad 30 mln USD.

Raport tygodnia
NBP: Coraz mniej barier w działalności firm
Ostatnie badania koniunktury potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę gospodarczą i wskazują na coraz mniej barier w działalności firm, ale przedsiębiorcy spodziewają się wzrostu inflacji - wynika z badania koniunktury Narodowego Banku Polskiego. "Obserwuje się wyraźny wzrost oczekiwań inflacyjnych. Dotyczy on zarówno cen towarów konsumpcyjnych, jak i cen produkcji sprzedanej przemysłu" - napisano w komentarzu do badania.
Wynika z niego, że wśród ankietowanych przedsiębiorstw przybyło firm planujących zwiększyć ceny (w IV kwartale ceny planuje podnieść 48 proc. firm wobec 45 proc. w III kwartale). Zwiększyła się również skala podwyżek. NBP podkreślił, że rekordowo wysoki poziom w historii badań osiągnął wskaźnik ocen sytuacji ekonomicznej.
"Jednocześnie najmniejszy odsetek przedsiębiorców od początku badań poinformował o istnieniu barier hamujących ich rozwój. Bliski rekordowym wskazaniom był również odsetek firm deklarujących brak poważniejszych problemów. Respondenci oczekują również, że w czwartym kwartale tego roku ich sytuacja nadal będzie dobra" - dodano w komentarzu.
NBP zwrócił uwagę, że piąty kwartał z rzędu przedsiębiorstwa deklarowały wzrost popytu na pracę, a wskaźnik prognoz zatrudnienia po korekcie sezonowej podniósł się do najwyższego poziomu w historii badań.
NBP podkreślił, że wyraźnie wzrósł odsetek przedsiębiorstw deklarujących zamiar podniesienia płac, a w IV kwartale średnie proponowane podwyżki płac pozostaną na poziomie z III kwartału.
Według badania, aktywność inwestycyjna utrzyma się na dotychczasowym poziomie.
"W grupie dużych firm odsetek inwestorów jest wyraźnie wyższy. Dodatkowo, w dużych przedsiębiorstwach aktywność inwestycyjna stopniowo rośnie; w sektorze MSP obserwujemy zaś stopniowy spadek odsetka inwestorów" - napisano.

1 USD = 3,10 PLN
1 EUR = 3,89 PLN

Biuletyn ekonomiczny 40 (742)
Najważniejsze
• Bezrobocie w sierpniu wyniosło 15,5 proc., wobec 15,7 proc. w lipcu; przed rokiem bezrobocie wynosiło 17,7 proc. - poinformował GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia tego roku wyniosła 2 mln 411,6 tys. osób i była niższa o 31,7 tys. osób, niż przed miesiącem. Było to o 371,7 tys. osób mniej, niż przed rokiem.
• PKB wzrósł w 2005 r. o 3,5 proc. po wzroście o 5,3 proc. w 2004 r. - podał w finalnym szacunku GUS. W cenach bieżących PKB wzrósł do 980.666,0 mln zł.
• Inwestycje polskich firm na Litwie i litewskich w Polsce pomagają budować zaufanie między oboma krajami - powiedział w Warszawie prezydent Litwy Valdas Adamkus. Prezydent Litwy podkreślił, że w ciągu ostatnich lat wzajemne stosunki handlowe miedzy oboma krajami układają się coraz lepiej. Wymiana handlowa między Polską a Litwą wzrosła 2,5-krotnie w ciągu ostatnich 3 lat.
• Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła kolejny raz wszystkie stopy procentowe bez zmian; główna stopa NBP nadal będzie na poziomie 4 proc.
• Od 1 do 3 mld euro może kosztować budowa na Śląsku instalacji zgazowania węgla kamiennego na potrzeby energetyki (przetwarzania węgla w gaz syntetyczny) oraz przemysłu paliwowego i chemicznego - szacują eksperci koncernów Shell i ThyssenKrupp, które wspólnie deklarują zainteresowanie taką inwestycją.
Informacje
Polski rynek informatyczny w 2006 r. będzie wart 20,1 mld zł
Polski rynek informatyczny osiągnie w 2006 r. wartość 20,1 mld zł, to o 13 proc. więcej niż w 2005 r. - wynika z raportu firmy analitycznej PMR. Według raportu, polski rynek informatyczny w 2005 r. był wart 17,8 mld zł. Do końca 2008 r. rynek ten ma zwiększyć się do 24,6 mld zł, przy czym średnie tempo wzrostu wyniesie 11 proc. rocznie.
W 2008 r. największym segmentem rynku będzie sprzęt (10,5 mld zł), a drugim co do wielkości - usługi (8,9 mld zł). Najmniejszą wartość będzie miał rynek oprogramowania - 5,2 mld zł.
Mizuki: Procedury administracyjne nie sprzyjają inwestycjom w Polsce, choć kadry mamy dobre
Skomplikowane procedury administracyjne i zła infrastruktura, to główne przeszkody przy inwestowaniu w Polsce. Wykształcone kadry i położenie w centrum Europy, to elementy zachęcające do inwestycji - ocenia minister pełnomocny w ambasadzie Japonii w RP Ikuo Mizuki.
Wyjaśnił, że japońscy inwestorzy oczekują lepszego dostępu do informacji o Polsce, na przykład utworzenia biura Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w Japonii. Podkreślił, że wejściu na polski rynek zagranicznych inwestorów powinno towarzyszyć wsparcie ze strony władz lokalnych. Jego zdaniem, bardziej elastyczne procedury administracyjne przy zakładaniu biznesu mogłyby przyspieszyć inwestycje w naszym kraju.
Mizuki uczestniczył w konferencji PAIiIZ "Inwestycje japońskie w Polsce - szanse, sukcesy i wyzwania". Wskazał również powody, dla których Japonia chętnie - szczególnie w ostatnich dwóch latach - inwestuje w Polsce. Wyjaśnił, że nasz kraj jest atrakcyjny, ponieważ posiada dobrze wykształcone kadry i stanowi "bazę strategiczną na Europę Wschodnią i Zachodnią".
Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek poinformował, że w najbliższych tygodniach powstanie wydział promocji PAIiIZ w Tokio.
Krótko
Ekologia
Podniesienie efektywności wykorzystania energii, a także obniżenia zanieczyszczenia środowiska i zmniejszenie kosztów użytkowania energii przewiduje zainaugurowana w Warszawie kampania "Z Danią bliżej przyszłości - Energetyka - Efektywność". ampania ma promować duńskie doświadczenia oraz wspierać polskie przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną w budownictwie. Kampania będzie trwała do wiosny 2007 r. i ma charakter partnerstwa publiczno-prywatnego. Patronat honorowy objął minister gospodarki oraz Duński Urząd Energetyki. W kampanii ambasadę Danii będą wspierać duńskie firmy.
Inwestycje
W Skarbimierzu niedaleko Brzegu (opolskie) wmurowano kamień węgielny pod budowę jednej z najnowocześniejszych na świecie fabryk gumy do żucia. Inwestorem jest firma Cadbury-Schweppes, koszt inwestycji to ponad 100 mln euro.
Transport
Nowy terminal na warszawskim lotnisku im. F. Chopina będzie gotów w listopadzie 2007 roku - poinformowali przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze i konsorcjum budującego terminal.
Motoryzacja
Prawie 400 osób znalazło pracę w wybudowanej kosztem 18 mln euro fabryce lusterek dla motoryzacji firmy Ficomirrors Polska, z grupy hiszpańskiego koncernu Ficosa. W Dąbrowie Górniczej oficjalnie otwarto zakład. W fabryce o powierzchni 15 tys. m kw. projektowane i produkowane są lusterka wsteczne dla samochodów osobowych i dostawczych takich marek jak Fiat, Volkswagen, Skoda, PSA, Renault i Iveco.
Handel
Na odzież i obuwie Polacy wydadzą 28,3 mld zł w 2006 roku, czyli o 10 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z raportu firmy analitycznej PMR. Według ich szacunków, sprzedaż detalistów specjalizujących się w sprzedaży odzieży i obuwia w 2005 r. wyniosła 25,7 mld zł, co oznacza, że w porównaniu z rokiem 2004 jego wartość praktycznie nie zmieniła się.
Raport tygodnia
Wzrost PKB w 2007 r. około 5 proc.
Polska gospodarka w 2007 roku nadal będzie rozwijała się w tempie zbliżonym do 5 proc. PKB, a Rada Polityki Pieniężnej analizując procesy inflacyjne, szczególną uwagę zwróci na zmiany na rynku pracy - wynika z opublikowanych "Założeń polityki pieniężnej na 2007 rok".
W opinii RPP, tempo wzrostu popytu krajowego będzie przewyższać dynamikę PKB, tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego będzie zbliżone do dynamiki PKB, a tempo wzrostu inwestycji będzie wyraźnie wyższe.
RPP zwróciła uwagę, że w obecnych warunkach może się zwiększać presja na wzrost wynagrodzeń, choć będzie ją nadal łagodzić wysokie bezrobocie.
W raporcie podkreślono, że cel inflacyjny RPP od 2004 r. wynosi 2,5 proc. plus minus 1 pkt. proc. i powinien obowiązywać do wejścia Polski do mechanizmu ERM II (wiążącego kurs złotego z kursem euro), poprzedzającego przyjęcie euro.
"Rada podtrzymuje dotychczasowy sposób rozumienia celu inflacyjnego i jego realizacji" - napisano w raporcie. W 2007 r. RPP będzie dążyła do tego, aby prognozowany na początek przyszłego roku powrót inflacji w okolice celu inflacyjnego miał charakter trwały.
Według prognoz, spodziewane jest "nieznaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2007 r. w porównaniu z 2006, z 2,3 proc. w br. do 1,8 proc. w 2007 r. Obniżenie tempa wzrostu gospodarczego spodziewane jest również w Stanach Zjednoczonych (2,5 proc. w 2007 wobec 3,4 w 2006). "Istnieje jednak ryzyko większego niż w przytaczanych prognozach osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie w 2007". Miałoby to negatywny wpływ na Polskę.
Z założeń RPP wynika, że czynnikiem utrudniającym prowadzenie polityki pieniężnej jest wystąpienie wzrostów cen, których przyczyną były niekorzystne warunki pogodowe, a w konsekwencji - zbiory mniejsze od oczekiwań.
Dodatkowo realizację celu polityki pieniężnej - zdaniem RPP - mogą utrudnić przedkładane projekty prawne, które mogłyby ograniczyć niezależność banku centralnego.
RPP wyraziła obawę w związku ze zmianami w nadzorze nad sektorem finansowym, które "mogą rodzić ryzyko dla łącznego utrzymywania stabilności systemu finansowego i stabilności cen. W 2007 roku, a szczególnie w pierwszych jego miesiącach wpływ na prowadzenie polityki pieniężnej może mieć zmiana na stanowisku prezesa NBP" - czytamy w założeniach RPP.

1 USD = 3,14 PLN
1 EUR = 3,98 PLN

Biuletyn prawny 40
Krótko
Składki do rolniczych organizacji unijnych będą finansowane z budżetu
Finansowanie z budżetu składek do rolniczych organizacji unijnych COPA/COGECA zakłada przyjęta jednogłośnie nowela ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.
COPA i COGECA istnieją od końca lat 50. ubiegłego wieku. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów unijnych rolników i spółdzielców w Komisji Europejskiej i instytucjach działających w Unii. Są to organizacje o charakterze lobbingowym, mające duży wpływ na decyzje podejmowane przez KE. COPA zrzesza obecnie 51 narodowych związków rolniczych, COGECA - 32 organizacje spółdzielcze.
Nowela ustawy zakłada, że finansowanie składki będzie dotyczyć pięciu organizacji, które już są członkami COPA/COGECA, tj. Kółek Rolniczych, związków "Samoobrona" i "Solidarność" oraz Federacji Związków Branżowych i Izb Rolniczych.
Od 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o monitorowaniu paliw
Ustawia o monitorowaniu paliw wejdzie w życie od 1 stycznia 2007 r. Prezydent podpisał ustawę zakładającą m.in. kontrolowanie gazu płynnego LPG, producentów paliw oraz cystern i wagonów przewożących paliwa.
Zgodnie z ustawą, kontrolą objęty zostanie gaz płynny LPG, sprężony gaz ziemny CNG, lekki i ciężki olej opałowy, olej do silników statków żeglugi śródlądowej i biopaliwa wytwarzane przez rolników na własny użytek oraz stosowane w tzw. wybranych flotach pojazdów.
Ustawa zaostrza kary za fałszowanie paliw. Będą one wynosić od 10 tys. zł do 50 tys. zł. Górna granica kary nie zmieni się i nadal będzie wynosić milion zł.
Ministerstwo zdrowia chce uregulować handel lekami w internecie
Ministerstwo zdrowia chce uregulować przepisy dotyczące sprzedawania leków przez internet. W nowelizacji prawa farmaceutycznego miałby znaleźć się zapis dokładnie określający sposób dowiezienia leku przez sprzedawcę do klienta. Tak określone sprzedawanie leków w sieci mogłoby być możliwe od wiosny przyszłego roku - poinformowano na konferencji prasowej w resorcie zdrowia.
Według obecnie obowiązujących przepisów, aptekarze mogą sprzedawać leki (chodzi wyłącznie o te dostępne bez recepty) przez internet, ale nie mogą ich wysyłać pocztą do klienta. Mimo to, część z ok. 40 legalnie istniejących w Polsce aptek internetowych robi to (są to apteki z prawdziwą siedzibą, które mają swe witryny internetowe.
Informacje
Resort rolnictwa proponuje od 2008 r. obowiązkowe ubezpieczenia rolne
Resort rolnictwa proponuje, by od 2008 r. ubezpieczenia w rolnictwie były obowiązkowe. Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przewiduje stosowanie dopłat do ubezpieczeń rolnych.
Opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa nowe przepisy zostały przekazane do uzgodnień międzyresortowych .
W projekcie nowelizacji ministerstwo zaproponowało rozwiązanie zachęcające zakłady ubezpieczeń do zawierania umów ubezpieczeniowych poprzez rozdzielenie ryzyk takich jak huragan, piorun, susza czy przymrozki. Firmy ubezpieczeniowe najwięcej zastrzeżeń miały do ubezpieczenia klęski suszy.
Susza została określona jako szkody spowodowane przez utrzymywanie się przez co najmniej 30 kolejnych dni kalendarzowych, w okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia, "niedoboru opadów stanowiących mniej niż 60 proc. średniej z pięciu ostatnich lat ustalonych dla tego okresu".
Resort przygotował nowelizację ustawy dopuszczając różne warianty rozwiązań - dotyczy to zarówno dopłat, jak i zakresu ubezpieczeń oraz tego, kto ma być objęty takim ubezpieczeniem.
Ministerstwo zakłada, że od 1 lipca 2008 roku zawarcie umowy ubezpieczenia upraw od ryzyka wystąpienia powodzi, suszy oraz skutków przymrozków będzie obowiązkowe. Przy czym obowiązek ten może dotyczyć tylko rolników prowadzących gospodarstwa towarowe (otrzymują płatności bezpośrednie w kwocie powyżej 800 euro rocznie) lub wszystkich rolników, którzy otrzymują unijne dopłaty do gruntów.
Zaproponowano ponadto utworzenie Funduszu Reasekuracji Ubezpieczeń Upraw Rolnych, który będzie stanowić wyodrębniony rachunek bankowy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Źródłami finansowania będą opłaty wnoszone przez zakłady ubezpieczeń, środki dotacji celowej, odsetki oraz inne przychody. Pieniądze z tego Funduszu będą przeznaczone wyłącznie na wypłaty odszkodowań producentom rolnym z tytułu ubezpieczenia upraw w ramach umów reasekuracji.
Prezydent podpisał ustawę o podatku tonażowym
Prezydent Lech Kaczyński podpisał w Szczecinie w siedzibie Polskiej Żeglugi Morskiej - największego polskiego armatora - ustawę o podatku tonażowym.Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2007 roku.
Podatek tonażowy zastąpi podatek dochodowy. Opodatkowanie obejmuje morskie statki handlowe, eksploatowane w żegludze międzynarodowej, a służące do przewozu ładunków i pasażerów drogą morską.
"Jest to ustawa, która umożliwi powrót statków pod polską banderę" - podkreślił prezydent. Dodał, że ustawa dostosuje także nasze prawo do wymogów UE. Jak powiedział, nowy podatek będzie w jego przekonaniu "podatkiem mniej dręczącym" dla armatorów.
"Oddawanie polskich statków pod obce bandery nie będzie już tak bardzo opłacalne jak do tej pory" - dodał prezydent.
Przyznał, że zawsze z przykrością patrzył, gdy potężne polskie firmy żeglugowe - Polskie Linie Oceaniczne (PLO), Polska Żegluga Morska (PŻM), Polska Żegluga Bałtycka (PŻB) - "traciły statki".
Armatorzy obecni na uroczystości mówili, że sama ustawa to za mało, by od razu "przeflagowywać" statki pod narodową banderę. Ich zdaniem, to krok w dobrym kierunku, ale muszą iść za nim dalsze zmiany w prawie.
"Aby armatorzy mogli rejestrować swoje statki pod polską banderą, muszą być spełnione także inne warunki. Ustawa o podatku tonażowym to tylko element większej układanki i on nie rozwiązuje wszystkich problemów. Potrzebny jest cały pakiet ustaw dotyczący m.in. kwestii ubezpieczeń marynarzy i zatrudniania ich na statkach" - mówił prezes Euroafriki Linii Żeglugowych Paweł Porzycki.
Minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki pytany, kiedy będą opracowane następne ustawy powiedział, że do końca grudnia ma być gotowy projekt ustawy o zatrudnieniu marynarzy na statkach morskich.
Na pytanie o wielkość stawki podatku tonażowego szef resortu odpowiedział, że będzie ona na tyle atrakcyjna, że nasz kraj znajdzie się na drugim po Irlandii miejscu pod względem konkurencyjności tych stawek w Europie.
Podatek tonażowy będzie podatkiem zryczałtowanym, naliczanym raz w roku każdemu armatorowi. Jego wielkość będzie zależna od wielkości całego tonażu statków, które firma posiada. Jak wyjaśnił PAP doradca ds. mediów dyrektora PŻM Krzysztof Gogol, "im większy armator ma tonaż, tym większy zapłaci podatek".
Podatek tonażowy krajowy armator będzie płacił niezależnie od tego, czy eksploatacja statku przynosi zyski, czy straty. Armatorzy będą jednak mieli swobodę w wyborze formy opodatkowania działalności gospodarczej w żegludze morskiej.
W ocenie resortu gospodarki morskiej, podatek tonażowy będzie dużo tańszy niż podatek dochodowy, ponieważ będzie obliczany od tonażu statku, niezależnie od przewożonego towaru.
Podatek tonażowy jest stosowany przez większość państw UE. Traktowany jest jako pomoc państwa dla żeglugi morskiej i jego wprowadzenie wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej.
Głównym celem wprowadzenia podatku tonażowego w państwach członkowskich było stworzenie armatorom warunków umożliwiających odzyskanie zdolności konkurencyjnej na
międzynarodowym rynku żeglugowym oraz powrót statków pod bandery narodowe państw UE.

Biuletyn prawny 41
Krótko
Resort rolnictwa zapowiada regulacje ograniczające spekulację gruntami rolnymi
Regulacje ograniczające spekulację gruntami rolnymi oraz bliższą współpracę z rolniczymi związkami zawodowymi zapowiedział wiceminister resortu rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.
Regulacje mające pomóc w unormowaniu sytuacji obrotu gruntami rolnymi znajdą się w przygotowywanej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami rolnymi, będącymi w zasobach Skarbu Państwa.
Nowelizacja ma ukrócić praktykowane dziś meldowanie się w gminach na dwa dni przed dokonaniem zakupu ziemi.
W zamierzeniu ministerstwa takie działanie ma wyeliminować nieuczciwe spekulacje, polegające na wykupie ziem rolnych po określonych dla tej grupy gruntów cenach, a następnie handel nimi, już przez prywatnego nabywcę, po stawkach wielokrotnie większych.
Samorząd prawniczy przeciwny ministerialnemu projektowi o postępowaniu dyscyplinarnym
Prawnicy krytycznie odnoszą się do projektu resortu sprawiedliwości, który przewiduje odebranie korporacjom prawa do prowadzenia postępowań dyscyplinarnych swoich członków. Ich zdaniem, nowe regulacje - jak wskazują sprzeczne z konstytucją - ograniczą niezależność ich samorządów zawodowych.
Projekt ten dotyczy sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników. Zakłada, że sprawy rozpatrywane byłyby przez sądy dyscyplinarne: w pierwszej instancji sąd wyodrębniony w ramach sądownictwa powszechnego, w drugiej instancji, odwoławczej - Sąd Najwyższy. Postępowania byłyby jawne. Obecnie postępowanie dyscyplinarne znajduje się w gestii samorządów zawodowych.
Rynki hurtowe skorzystają z unijnych funduszy
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowują projekt ustawy o rynkach hurtowych, która ma umożliwić korzystanie przez te rynki z funduszy unijnych. Wkrótce projekt trafi do laski marszałkowskiej.
Informacje
Resortowe propozycje nowelizacji kodeksu karnego
Karalność 15-latków tak jak dorosłych; niekaralność zabicia włamywacza w domu, zaostrzenie dolnego progu karalności przestępstw przeciw życiu i zdrowiu - to główne propozycje projektu nowelizacji kodeksu karnego, przygotowanej przez ministerstwo sprawiedliwości.
Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda, odpowiadający za legislację, powiedział, że jest to na razie roboczy projekt, który dopiero będzie skierowany do uzgodnień międzyresortowych, jeszcze jesienią projekt powinien trafić pod obrady rządu.
Duda powiedział, że ministrowi Zbigniewowi Ziobrze przyświeca idea zmiany kierunku doktryny prawa w celu ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem. Dodał, że w nowelizacji generalnie chodzi o "efektywne karanie" sprawców najgroźniejszych przestępstw.
W projekcie - opisanym na stronach internetowych resortu - "nie przewiduje się generalnego zaostrzenia sankcji, natomiast szereg zmian w przepisach części ogólnej oraz szczególnej kodeksu karnego ma doprowadzić do skutecznego karania sprawców szczególnie brutalnych przestępstw, przestępstw o charakterze terrorystycznym, przestępstw popełnianych przez członków grup przestępczych oraz przestępstw korupcyjnych".
Projekt rozszerza odpowiedzialność nieletnich: ci, którzy ukończyli 15 lat, mają odpowiadać tak jak dorośli za wszystkie zbrodnie - ale pod warunkiem, że "poziom rozwoju nie stoi temu na przeszkodzie". Ponadto, projekt znosi ograniczenie górnej granicy kary, jaką można wymierzyć nieletniemu, przy pozostawieniu możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary.
Propozycja zwiększa uprawnienia obywateli do stosowania obrony koniecznej. I tak przekroczenie granic obrony koniecznej nie byłoby już przestępstwem - co pozwoliłoby na umarzanie sprawy przez prokuratora. Obecnie, prokurator musi skierować akt oskarżenia, a dopiero sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
Bezkarne będzie przekroczenie granic obrony koniecznej, jeżeli zamach polegał na wdarciu się do cudzego mieszkania, domu czy pojazdu - chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące. "Oznacza to, że osoba broniąca się przed napadem we własnym domu będzie mogła użyć środków nawet nieadekwatnych do obiektywnego zagrożenia w celu odparcia zamachu. Karze podlegać będą wyłącznie osoby, które rażąco przekroczyły granice obrony koniecznej, np. zastrzeliły napastnika, którym było kilkuletnie dziecko" - pisze resort.
Ma być podwyższona dolna granica kar za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, m.in. - zabójstwa do 10 lat. Za ciężkie uszkodzenia ciała ma grozić od 3 lat do 15 (obecnie od roku do lat 10). Proponuje się też podwyższenie sankcji za udział w pobiciu; za przestępstwa przeciw bezpieczeństwu publicznemu i o charakterze terrorystycznym.
Pijanym kierowcom (powyżej 0,5 promila alkoholu) grozić będzie przepadek samochodów. Jeżeli pojazd nie jest własnością kierowcy, sąd orzekać będzie przepadek równowartości auta. Projekt przewiduje obowiązkową publikację wizerunków nietrzeźwych kierowców.
Ma być też karalne podszywanie się w internecie pod rówieśników dzieci w celu ich zwabienia. Proponuje się też karanie propagowania treści pedofilskich.
Projekt zakłada wydłużenie możliwości stosowania kary ograniczenia wolności do lat 2 (z obecnego roku). Inne zmiany to wprowadzenie możliwości orzekania kary pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 25 lat oraz wprowadzenie możliwości orzekania kary pozbawienia wolności poniżej jednego miesiąca. Mają być zaostrzone sankcje wobec recydywistów - nie będzie można stosować wobec nich warunkowego zawieszenia wykonania kary. Złamanie tzw. zakazu stadionowego będzie przestępstwem.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe przepisy dotyczące rejestracji leków
Nie jeden organ, jak obecnie, ale dwa różne mają od przyszłego roku decydować o dopuszczeniu leków do obrotu i wpisywaniu ich na listę leków refundowanych - zakłada projekt ustawy, przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia. Nowe przepisy, oddzielające proces rejestracji leku od kwestii jego refundacji, mają zapobiegać korupcji.
Projekt ustawy o Agencji Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych trafił właśnie do konsultacji społecznych. Według dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Piotra Błaszczyka jeszcze w tym miesiącu ma się nim zająć Rada Ministrów.
Projekt zmienia nazwę organu zajmującego się rejestracją leków - zamiast Urzędu będzie istniała Agencja Rejestracji Produktów Leczniczych i to właśnie jej prezes, a nie jak jest obecnie - minister zdrowia - będzie decydował o wprowadzeniu leków do obrotu. W kompetencji ministra zdrowia pozostanie natomiast decydowanie o wpisaniu leku na listę leków refundowanych.
Projekt dostosowuje polskie przepisy w tym zakresie do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej. Jest też odpowiedzią na zarzuty m.in. Najwyższej Izby Kontroli, która w 2004 r. ujawniła liczne nieprawidłowości przy ustalaniu cen na leki z importu i wpisywaniu preparatów na listy leków refundowanych w okresie.
Projekt zakłada "doprecyzowanie i doszczegółowienie" zapisów dotyczących nie tylko pracowników Agencji Rejestracji, ale też współpracy z Agencją i Ministerstwem ekspertów.
Organ wydający decyzję o dopuszczeniu leku do obrotu będzie musiał zostać poinformowany o wszelkich powiązaniach osób z nim współpracujących z firmami produkującymi leki. "
Wśród pozostałych nowości jest m.in. zmiana formy organizacyjno-prawnej organu rejestrującego - z jednostki budżetowej na państwową osobę prawną. "To spowoduje, że będzie to jednostka samofinansująca, a nie budżetowa.

Biuletyn prawny 42

Krótko
Środki unijne będą włączone do budżetu państwa
Włączenie środków unijnych do budżetu państwa zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
"Programy unijne będą finansowane z budżetu. Umożliwi to pełną kontrolę państwa nad tymi wydatkami. Ponadto zgodnie z założeniami nowelizacji plany budżetowe agencji i innych państwowych osób prawnych będą obowiązkowo przedstawiane w formie załączników do ustawy budżetowej" - napisano w komunikacie CIR.
W nowelizacji zaproponowano likwidację prefinansowania. Pieniądze na realizację programów w latach 2007-2013 będą rozdzielane albo na bezpośrednie finansowanie zadań, albo w formie dotacji budżetowych. Załącznikiem do ustawy budżetowej staną się programy operacyjne, natomiast wydatki na realizację programu w danym roku będą umieszczane w planie budżetowym.
W budżecie mają być ujęte wszystkie środki, jakie otrzymuje Polska z Unii Europejskiej oraz państw należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Minister rozwoju regionalnego będzie mógł wnioskować do ministra finansów o inne przeznaczenie środków przewidzianych w budżecie państwa na realizację programów operacyjnych.
Rząd o unijnym systemie ekozarządzania - EMAS
Wdrażaniem unijnego systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) w Polsce będą zajmować się wojewodowie a nie, jak dotychczas, marszałkowie województw - wynika z projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS).
Jak napisało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, "powierzenie wojewodom prac związanych z wdrożeniem systemu umożliwi jego szybkie i efektywne uruchomienie. Zapewni też osiągnięcie założeń realizowanego od 2004 roku projektu Phare +Wdrożenie EMAS w Polsce+" - poinformował CIR w komunikacie.
Zadaniem projektu jest przygotowanie administracji rządowej w województwach do realizacji zadań związanych z ekozarządzaniem i audytem. Przeszkolono w związku z tym pracowników urzędów wojewódzkich i stworzono odpowiednią strukturę informatyczną.
Unijny system Ekozarządzania i Audytu EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) adresowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw, instytucji i firm usługowych, które chcą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko prowadzonej działalności.
EMAS jest czymś w rodzaju znaku firmowego, określającego dążenia organizacji. Zasadniczym założeniem systemu jest wyróżnienie tych, którzy wychodzą poza zakres podstawowych wymogów określonych przez prawo i dążą do tego, aby ich działalność sprzyjała środowisku.

Informacje
Prezydent podpisał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym
Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zacznie ona obowiązywać 1 stycznia 2007 r.
Ustawa zakłada m.in. utworzenie w urzędach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego, które będą przyjmować zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i natychmiast informować odpowiednie służby o nagłych wypadkach.
Ustawa mówi o dwojakim sposobie finansowania ratownictwa medycznego: z budżetu państwa i przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Budżet będzie płacił tylko za świadczenia zdrowotne udzielane choremu w tzw. fazie przedszpitalnej, czyli od wypadku do momentu dowiezienia chorego do szpitala. Za świadczenia wykonane na oddziale ratunkowym będzie płacił NFZ. Utworzone zostaną zespoły koordynacji ratownictwa medycznego. W wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego będzie działał lekarz-koordynator.
W systemie ratownictwa mają współdziałać: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, w tym także lotnicze, oraz organy administracji rządowej, zajmujące się realizacją zadań z tego zakresu. Zespoły ratownictwa będą dzielić się na specjalistyczne (lekarz i pielęgniarka lub ratownik; co najmniej trzy osoby) i podstawowe (bez lekarza; co najmniej dwie osoby).
Ponadto w ustawie znalazły się zapisy o obowiązkowej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach i o ustanowieniu 13 października dniem ratownictwa medycznego.
Rząd chce zmian w procedurze zawierania umów offsetowych
Sejmowe komisje obrony narodowej i gospodarki pozytywnie zaopiniowały sprawozdanie podkomisji o rządowym projekcie ustawy, która ma m.in. wprowadzić nową procedurę zawierania umów offsetowych.
Po zmianach niemożliwe będzie zawieranie umowy na dostawy uzbrojenia lub sprzętu wojskowego przed podpisaniem umowy offsetowej. Ma to zmotywować dostawców do bardziej starannego przygotowywania propozycji zobowiązań offsetowych, a także zwiększyć rolę umów offsetowych w postępowaniu o udzielenie zamówienia na dostawę.
"Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że zapis o 60-dniowym terminie obowiązującym między podpisaniem umowy na dostawę, a podpisaniem umowy offsetowej nie sprawdza się do końca. Zrezygnowaliśmy więc z tego zapisu. Chcemy powiązać moment podpisania umowy offsetowej z umową dostawy" - przekonywał wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz.
Projekt przewiduje także zmiany w zakresie odpowiedzialności dostawców. Będą one polegały m.in. na wprowadzeniu możliwości wykonywania przez nich nowych zobowiązań offsetowych w miejsce zapłaty odszkodowania.
W projekcie doprecyzowano niektóre definicje - np. określenie rokowania zastąpiono negocjacjami, a pojęcie zobowiązania offsetowego rozszerzono o przekazanie technologii.
Projekt zawiera rozwiązanie, że umowy offsetowe będą jawne w zakresie wartości, przedmiotu, offsetobiorcy, offsetodawcy oraz terminów realizacji poszczególnych zobowiązań offsetowych wynikających z takiej umowy.
Rząd przyjął nowe zasady bezpieczeństwa budowlanego
Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa budynków, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, w tym przeznaczonych do organizowania imprez masowych, zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja prawa budowlanego.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie przesłanym PAP, projekt zakłada, że właściciele lub zarządcy, których obowiązkiem jest okresowe kontrolowanie stanu technicznego budynków, będą dodatkowo musieli sprawdzać je "w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych". Zaliczono do nich m.in. zaleganie śniegu i oblodzenia.
Obiekty o powierzchni dachu większej niż 1 tys. m kw. mają być kontrolowane dwukrotnie w ciągu roku – przed i po okresie zimowym. W razie niedopatrzenia tego obowiązku właściciele lub zarządcy zostaną ukarani karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.
Stwierdzenie przez inspektorów budowlanych, że obiekt zagraża bezpieczeństwu, będzie oznaczało zakaz użytkowania budynku do czasu usunięcia nieprawidłowości.
Projekt nowelizacji przewiduje także zmiany w organizacji nadzoru budowlanego. Dotychczasowe powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego zostaną zastąpione od 1 lipca 2007 r. okręgowymi inspektoratami. Ich liczba zmniejszy się z 372 do ok. 100. Wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego będą nadal funkcjonować w strukturach administracji zespolonej.
Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego będzie powoływany przez wojewodę, po zaopiniowaniu przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, natomiast inspektor okręgowy – przez inspektora wojewódzkiego, po zaopiniowaniu przez starostę.
Ponadto w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych doprecyzowano pojęcie imprezy masowej, zaliczając do niej także imprezy wystawiennicze i handlowo-wystawiennicze.

--
Wysłano z serwisu www.msz.gov.pl

>